Nasze władze:
Zarząd:
Prezes – Jarosław Pytlarczyk
Łowczy – Zbigniew Rek
Skarbnik –
Sekretarz – Tadeusz Nowicki
Podłowczy obw. 109 – Czesław Puchała
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący – Julian Kędzierski
Członkowie – Tomasz Jaworski, Mirosław Misztal
Koło Łowieckie Sokół powstało w roku 1979. Możliwość powstania koła wiązała się z decyzją władz PZŁ, że na jednego myśliwego ma przypadać od trzystu do trzystu pięćdziesięciu hektarów terenu łowieckiego. Koła które miały hektarów za dużo, zmniejszały powierzchnię obwodów między innymi w Daleszycach i Zwoleniu, na których uwłaszczyło się nasze koło łowieckie nr 127 Sokół . Pierwszym prezesem był Bogdan Smoczyński, a łowczym Zygmunt Rybicki. Koło liczyło dwunastu członków. Dokumentacja finansowa koła była bardzo prosta skarbnik Jerzy Pepłowski prowadził zalegalizowany zeszyt z ponumerowanymi kartkami, w którym była lista członków oraz przychodów i rozchodów. Komisja rewizyjna sprawdzała czy wszystko się zgadza. Jeśli rozchody przekraczały przychody Zarząd podejmował decyzje o „zasileniu” kasy i określał kwotę jaką każdy myśliwy musi wpłacić. Był obowiązek, by każdą sztukę upolowanej zwierzyny grubej dostarczać do punktu skupu. Myśliwemu przysługiwał ekwipunek tzw. „strzałowe” w wysokości 10-15% wartości tuszy. Zająca i pióro można było odkupić za zgodą Zarządu. Strzelało się wtedy w obwodzie w Zwoleniu nawet 140 zajęcy na jednym polowaniu zbiorowym.
Koło „Sokół” współpracowało z kołem „Sowa” przy Ministerstwie Oświaty, którego prezesem był Stanisław Kopyra. W roku 1988 koła się połączyły, ale terenów łowieckich nie przybyło. W roku 1991 kilku kolegów omal nie doprowadziło do rozbicia koła i uwłaszczenia się jednych na obwodzie w Zwoleniu, drugich na obwodzie w Daleszycach, określając jednocześnie kto w którym kole będzie. Sprawa trafiła do Zarządu Wojewódzkiego, który obalił uchwały Walnego Zgromadzenia jako przeprowadzone niezgodnie z obowiązującym prawem. Zbiegło się to z kontrolą dokumentacji koła przeprowadzoną przez Komisję Rewizyjną, która wykazała poważne uchybienia w pracy Zarządu – głównego organizatora działań destrukcyjnych. Sąd przy Zarządzie Wojewódzkim wymierzył stosowne kary, wybrano nowy zarząd i sprawa się uspokoiła.
Rocznicę XX-lecia Koła obchodziliśmy bardzo hucznie w kwaterze w Podgórze. Przybyły władze PZŁ, Lasów Państwowych, samorządu terytorialnego oraz myśliwi z rodzinami. Była wystawa trofeów łowieckich członków koła, konkursy, loteria, śpiewy przy stole i ognisku. Byłem wtedy prezesem koła, a łowczym kolega Boryniuk, a organizatorem wystawy dzisiejszy prezes koła Jarosław Pytlarczyk. W obwodzie Daleszyckim kwatera myśliwska mieściła się w części starej leśniczówki dzierżawionej od nadleśnictwa. I tak było do roku 2014, w którym już nie podpisano z kołem nowej umowy na dzierżawę, a kwatera w Podgórze spaliła się w roku 2008. Tak więc z przyczyn od koła niezależnych stoimy przed problemem jak rozwiązać kwestie bazy noclegowej dla myśliwych w obydwu obwodach. Bo przecież nie chodzi tylko o samo spanie, ale o bardzo ważny element integrujący myśliwych jakim jest kwatera. Jestem przekonany, że obecny Zarząd koła poradzi sobie i z tym problemem tak samo jak z wieloma innymi.
Julian Kędzierski – Członek koła od początku.
Gdzie polujemy:
– Zwoleń